Douglas schools all about science | RecordCourier.com

Douglas schools all about science

by Sharlene Irete

Minden Elementary School had about 200 science projects and inventions at their first science fair in many years on Feb. 27.

There were about 50 volunteers from law enforcement, clergy, school board and the business community, as well as private residents, to judge nearly 250 science projects at Meneley Elementary School on March 1.

Many Douglas schools held science and engineering fairs to send projects and inventions to the Western Regional Science and Engineering Fair on through Saturday at Lawlor Events Center in Reno.

The schools submitted these science fair results.

— Jacks Valley Elementary School science fair results:

First grade:

Recommended Stories For You

Emma Smith

Second grade:

Diego Silva

Third grade:

Marisa Pimental

Fourth grade:

Nathan Clinger, first place

Trey Maurer, second place

Jessie McBroom, third place

Fifth grade:

Lane Smith, first place

Parker Hoshizaki, second place

Tim Hanifan/Devin Vassar, third place

Sixth grade:

Monica Sanchez/Taylor Wuorinen, first place

Mitch McIntosh, second place

David Sanchez, third place

Honorable mention: Yoselin Zepeda, Zinay Olvera and Jade Graver

— Piñon Hills Elementary School science fair winners going to Western Regional Science and Engineering Fair.

Daisy Tanner

Eli Splean

Lauren Cox

Carly Johnson

Dominique Groffman

Whitney Weaver

Jessica Martin

Christina Pollard

Keith Becker

Jarrod Becker

Mariah Young

Stephanie Trackman

— Meneley science and engineering fair winners.

(R) indicates projects entered in Western Regional Science and Engineering Fair.

Third grade

(R)1st-Mr. Fromdahl’s class Melting Ice With Salt

(R)2nd-Mrs. Class’s class Wondering About Weather

2nd-Mrs. Lee’s class The Best Oil for Popping Kernals

3rd-Mrs. Diaz’s class The Battle of the Paper Towels

(R)1st-Colin Brooks What Is Inside A Golf Ball?

2nd-Aziz Syammach The Sound of Silence

3rd-Maddie Hall See What’s Up With the “C”

Fourth grade

(R)1st-Alex Gumm Extreme Stratoblaster

(R)1st-Nicole Terada Golf Ball Bonanza

(R)2nd-Ashley Hellwinkel “Weight” Until You See My Gnarly Longboard

2nd-Sam Hutton Burn Baby Burn

3rd-Lindsey Adams Pulley Magic

Fifth grade

(R)1st-Hale Filmore Soil Soaker

(R)1st-Brandon Clark Oh, What a Relief It Is!

(R) 2nd-Hannah Higginson Giddy-Up Grain

(R) 2nd-Marissa Mills Gender Determination

3rd-Bailey Woodcock Diaper Detective

3rd-Louisa Landolt The Freeze Zone

3rd-Blake Port Fade Out

Sixth grade

(R)1st-Bailey Gumm Viscosity of Honey at Different Temperatures

(R)1st-Marley Breitenberger, Gennine Herzig Got Juice?

(R)2nd-Victoria Martin Stain Remover

2nd-Yazi Zafu Musical Balooza

3rd-Andrew Hettrick Freezing Water

3rd-Illiana Brown Penny Cleaner

— Minden Elementary School Science Fair winners:

First grade:

Teo Schollmaier First place

Third grade:

Thomas Reed First place

Elsa Schollmaier Second place

Cameron Whybrew Third place

Fourth grade:

Cooper Whittemore First place

Amy Westre Second place

Chelsea Perko Third place

Fifth grade:

Sam Frost First place

Darby Mattinson Second place

Shaelin Morefield Third place

Sixth grade:

Hunter Myers First place

Cheyenne Bidart Second place

Mac Cronin Third place