Douglas tennis teams split | RecordCourier.com
Staff Reports

Back to: Preps

Douglas tennis teams split

Sam Nanse split his two matches Thursday against Churchill County. The sophomore's win came in the first round, 7-6 (7-3 on the tie-breaker).

The Douglas High girls and boys tennis teams split their season-opening matches on Thursday against Churchill County — the girls won 18-0 in Fallon and the boys lost 10-8 at home.

Douglas' boys play at home again on Thursday at 3 p.m. against Galena, while the girls travel to Galena. Both teams played on Tuesday against Bishop Manogue (results were unavailable at press time).

Girls

Sept. 5, in Fallon

Douglas 18, Churchill County 0

First round: Madelyn Landerfeldt (D) d. Becky Conner 6-1, Courtney McKimmey (D) d. Helen Lindsey 6-0, Maggie Rich (D) d. Debra Byer 6-0, Kelly Sonnemann-Katelin Teigen (D) d. Josie Bekiares-Hanna Lindsey 6-1, Kellie Hergenrader-Bryana McNamera (D) d. Hannah Perazzo-Samantha Price 6-1, Kayleigh Carlson-Tara Cotrill (D) d. Jenna Spenser-Kali Strong 6-1.

Second round: McKimmey (D) d. Conner 6-1, Rich (D) d. Lindsey 6-0, Anne Pomroy (D) d. Sarah Inglis 6-0, Hergenrader-McNamera (D) d. Bekiares-Lindsey 6-0, Carlson-Cotrill (D) d. Schortgen-Nickolls 6-0, Sonnemann-Teigen (D) d. Hatch-Bekiares 6-3.

Third round: Rich (D) d. Conner 6-4, Landerfelt (D) d. Lindsey 6-0, Kaitlyn Smith (D) d. Byer 6-3, Carlson-Cotrill (D) d. Bekiares-Lindsey 7-6 (7-3), Sonnemann-Teigen (D) d. Perazzo-Price 7-5, Hergenrader-McNamera (D) d. Haslen-McCormick 6-0.

Boys

Churchill County 10, Douglas 8

Sept. 5, in Minden

First round: Jon Pelcher (D) d. Josh Inglis 6-0, Connor Lyons (D) d. Christian Stadtman 6-4, Sam Nanse (D) d. Dalin Conner 7-6 (7-2 tie-breaker), Ty Wood-Martin Beyer (C) d. Joey Swisher-Keaton Peters 6-0, Garrett Kalt-Adam Wadsworth (C) d. Kyle Barnes-Sammy Johnson 6-1, Joe Jamieson-Jumel Villacarlos (C) d. David Sando-Landon Whitely 6-0.

Second round: Pelcher (D) d. Stadtman 6-0, Lyons (D) d. Conner 6-2, Inglis (C) d. Nanse 7-5, Kalt-Wadsworth (C) d. Swisher-Peters 6-1, Jamieson- Villacarlos (C) d. Barnes-Johnson 6-4, Wood-Beyer (C) d. Jason Lowther-Connor Filbin 6-0.

Third round: Pelcher (D) d. Conner 6-0, Lyons (D) d. Inglis 6-2, Stadtman (C) d. Josh Brown 6-0, Swisher-Peters (D) d. Jamieson-Villacarlos 6-2, Kalt-Wadsworth (C) d. Lowther-Filbin 6-1, Wood-Beyer (C) d. Barnes-Johnson 6-3.