Back to: Sports
October 15, 2013
Follow Sports

sports scoreboard


Carson Valley Men’s Golf Club

Oct. 13, Carson Valley Golf Course

PAR 3 Tournament

Flight A: 1, Marc Prause 56, 2, Dan Essary 59.

Flight B: 1, Augie Martinez 60, 2, Roger Hala 61.

Flight C: 1, Matt Budjako 64, 2, (tie) John Carey and Jim Arens 67.

Flight D: 1, John Pearson 65, 2, Paul Finan 66, 3, Bill Centers 68.

Closest to the pin: Hole No. 5 — Roger Hala; Hole No. 7 — Paul Finan; Hole No. 10 — Marc Menezes; Hole No. 14 — Marc Prause.

Douglas County Parks & Recreation Adult Volleyball

Women’s League

Good Golly Miss Volley 4-0

Spike It Up! 3-1

NevadaPhotoSource.com" target="_blank">BriefText">NevadaPhotoSource.com 3-1

Who’s Next 2-2

Kiss my Pass 1-3

Irish Setters 1-3

Lambruscas 1-3

Sonova Beach 1-3

Sept. 23 scores:

Good Golly d. NevadaPhotoSource 2-0 (25-14, 25-13)

Spike It up! d. Kiss my Pass 2-0 (25-19, 25-20)

Lambruscas d. Irish Setters 2-0 (25-15, 25-18)

Who’s Next d. Sonova Beach 2-1 (26-24, 16-25, 15-8)

Sept. 30 scores:

Who’s Next d. Irish Setters 2-0 (25-18, 25-17)

NevadaPhotoSource d. Lambruscas 2-0 (25-18, 25-14)

Good Golly d. Kiss my Pass 2-0 (25-9, 25-16)

Sonova Beach d. Spike It Up! 2-1 (18-25, 25-23, 25-18)

Coed ‘B’ League

Rawdawgzz 7-1

Who’s Next 6-2

Next 5-3 Set to Kill 4-4

Dragnet 1-7

NV Trailer Rentals 1-7

Oct. 10 scores:

Next d. Set to Kill 2-0 (25-18, 25-21)

Set to Kill d. Who’s Next 2-1 (16-25, 25-21, 25-17)

Who’s Next d. NV Trailers 2-0 (25-13, 25-16)

Rawdawgzz d. Dragnet 2-0 (27-25, 25-12)

Douglas County Parks & Recreation

Men’s Open Softball League

Tuesday

CV Signs/V&C Construction 7-1 Corner Bar 7-1

Cold Ones 6-2

Mixed Bag 5-3

Marines & More 4-4

JS Flooring 4-4

Young Guns 3-5

Cross Fit CV 3-5

DE Jansse & Co. 1-7

La Granja Return Again 0-8

Oct. 8 scores:

Cross Fit CV 13, DE Jansse 6

Mixed Bag 17, Cold Ones 14

JS Flooring 6, Young Guns 5

Corner Bar 14, JS Flooring 5

Oct. 1 scores:

JS Flooring 16, La Granja 4

Corner Bar 24, Young Guns 5

Marines & More 17, Cross Fit 16

Corner Bar 17, Cold Ones 7

Cold Ones 18, Jansse 10

CV Signs 20, Mixed Bag 10

Co-ed Softball League

Wednesday

Starbucks 8-0

1 n 0 6-2

Chick’s & Stick’s 5-3

Sundance Tile 4-4

Tata’s 3-5

Before & After 3-5

Couch Fit 2-6

Merica’s Finest 1-7

Oct. 9 playoff scores:

Starbucks 7, Merica’s Finest 0

Sundance 7, Before & After 0

Chicks & Sticks 19, Tata’s 8

1 n 0 10, Couch Fit 9

Tata’s 18, Couch Fit 11

Oct. 16 scores:

Sundance Tile 4, Starbucks 1

Chicks & Sticks 3, 1 n 0 2

Tah-Nevada League (middle school)

Cross Country Championships

Oct. 11, Kahle Community Park

Seventh grade girls

Team scores: 1, South Tahoe 45, 2, Alder Creek 50, 3, North Tahoe 104, 4, Incline 129, 5, Eagle Valley 151, 6, Carson 153, 7, Bethlehem Lutheran 167, 8, Pau-Wa-Lu 170, 9, Sage Ridge 170.

Individual (2.13 miles): 1 Carissa Buchholz (ST) 15:11. Pau-Wa-Lu: 25, Maya Smith 18:12, 26, Leah Ramsey-Cruz 18:12, 30, Faye Fournier 18:22, 48, Emily Hillman 19:33, 61, Perla Molina 20:48, 83, Tori Kumagan 22:49. CVMS: 81, Angel Neal 22:41.

Seventh grade boys

Team scores: 1, Incline 55, 2, South Tahoe 56, 3, Alder Creek 66, 4, North Tahoe 91, 5, Sage Ridge 113, 6, Carson 173, 7, Bethlehem Lutheran 205, 8, Pau-Wa-Lu 225, 9, Eagle Valley 263, 10, Carson Valley 293, 11, Brookfield 321.

Individual (2.13 miles): 1, Mike Lampe (I) 14:23. Pau-Wa-Lu: 4, Patrick Voss 14:39, 61, Ethan Lee 17:38, 94, Luke Walters 19:21, 98, Jakob Yoeman 19:29, 109, Stan Cutter 20:31, 115, Spencer Campbell 21:15, 117, Carson Hern 21:37, 124, Sloane Niccoli 22:19, 128, Evan McCormick 22:53, Joshua Edge 22:55. CVMS: 60, Jack Smith 17:37, 72, Nathan Van Wagener 18:05, 99, Jin Antti 19:30, 126, Joey Longre 22:39, 136, Alex Laningham 23:44, 143, Tyler Henkel 25:20, 145, Hunter Herchenroder 29:20.

Eighth grade girls

Team scores: 1, Carson Valley 32, 2, South Tahoe 47, 3, Carson 50.

Individual (2.63 miles): 1, Ally Sullivan (ST) 18:53. CVMS: 3, Megan Ruffo 20:24, 16, Maegan Collins 23:56, 19, Sierra Franklin 24:13, 22, Allyson Foster 25:04, 25, Savannah Chapton 25:43, 27, Emma Smith 26:19, 29, Baylee Wood 26:39, 36, Kayla Provost 30:02, 38, Sydney Ence 30:29, 40, Carlee Donaire 33:07, 42, Hannah Cain 36:03. Pau-Wa-Lu: 20, Peri Buck 24:32, 35, Genesis Torres 29:56, 40, Carlee Donaire 33:07.

Eighth grade boys

Team scores: 1, Carson 41, 2, Lake Tahoe School 49, 3, Eagle Valley 63, 4, Pau-Wa-Lu 95, 5, Whittell 101.

Individual (2.63 miles): 1, Edward Parkhill (I) 17:50. Pau-Wa-Lu: 17, Andrew Voss 20:31, 19, Carlos Martinez 20:59, 39, Cameron Northcutt 25:03, 40, Mason Melhus 25:17, 42, Everett Bertolone-Smith 26:07.


Stories you may be interested in

The Record Courier Updated Jan 28, 2014 03:03PM Published Oct 15, 2013 05:06PM Copyright 2013 The Record Courier. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.